Akcja Żonkile ku pamięci powstańców

19 kwietnia przypada 80  rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

To właśnie dla upamiętnienia poległych, zarówno żołnierzy jak i cywilów, Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie dołączyła do Akcji Żonkile.

W ramach tejże akcji w czytelni MBP zostało zorganizowane  spotkanie warsztatowe i prelekcja o tematyce poświęconej Powstaniu w Gettcie Warszawskim. Uczniowie  obejrzeli  film „Będę pisać”, który opowiadał o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Ich historię poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.  Działania dedykowane były   uczniom klasy Vb SP nr 2 w Lipnie.

Akcja Żonkile ku pamięci powstańców