„Moralność pani Dulskiej”- Narodowe Czytanie

4 września Lipno ponownie dołączyło do dziesiątek miejscowości w całej Polsce, w których odbywało się głośne czytanie. Podczas tegorocznej, jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotykaliśmy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, piętnujący obłudę i zakłamanie.

W sobotnie przedpołudnie, na Placu Dekerta Burmistrz Miasta Lipna Paweł Banasik odczytał list od Prezydenta RP a później fragmenty „Moralności pani Dulskiej” czytali: przedstawiciele władz samorządowych, służby zdrowia, literaci oraz znane osoby z życia społecznego i kulturalnego miasta. Nie zabrakło też uczennic SP nr 3 w Lipnie, które perfekcyjnie poradziły sobie z trudnym tekstem. Narodowe Czytanie w Lipnie odbyło się dzięki zaangażowaniu Dyrekcji i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie, Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie oraz Urzędu Miejskiego w Lipnie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud, jaki włożyli w interpretację tekstu oraz poświęcenie czasu, by uświetnić swoją obecnością tę przepiękną akcję wspólnego, głośnego czytania.

Tragikomedię „Moralność pani Dulskiej” zaprezentowali:

Jolanta Zielińska – Zastępca Burmistrza Lipna.
Renata Gołębiewska -Sekretarz Urzędu Miejskiego w Lipnie.
Iga Gołębiewska -uczennica kl VIII a SP nr 3 w Lipnie.
Gabrysia Impert- uczennica kl VIII a SP nr 3 w Lipnie.
Natasza Nierychlewska- uczennica kl VIII a SP nr 3 w Lipnie.
Jolanta Nierychlewska- przedstawiciel NZOZ Wimed.
Jolanta Kapuścińska – pielęgniarka w lipnowskim szpitalu, masażystka i promotorka mindfulness, poetka.
Anna Domeradzka – Radna Rady Miejskiej w Lipnie.
Sebastian Lewandowski -Radny Rady Miejskiej w Lipnie.
Małgorzata Józefkowicz – aktorka, nauczycielka języka polskiego.
Agata Garbarczyk – nauczycielka SP nr 3 w Lipnie.
Dariusz Garbarczyk – Inspektor ds. prawnych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Parkowa” w Lipnie, przyjaciel biblioteki.
Katarzyna Skarżyńska – radca prawny, mediator sądowy, przyjaciel biblioteki.
Krystyna Insadowska – przyjaciel biblioteki i bibliotekarzy.
Maria Rykowska – emerytowana przedszkolanka, poetka regionalna, członkini Lipnowskiej Grupy Literackiej.
Krystyna Czesława Chojnicka – emerytowana nauczycielka, poetka regionalna, członkini Lipnowskiej Grupy Literackiej.
Monika Kozicka – nauczycielka, poetka regionalna, członkini Lipnowskiej Grupy Literackiej.
Miłosz Makowski – Radny Rady Miejskiej w Lipnie.