Narodowe Czytanie 2018

W sobotę 8 września miasto Lipno ponownie dołączyło do dziesiątek miejscowości w całej Polsce, w których odbywała się 7. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Celem akcji jest promocja czytelnictwa oraz propagowanie wybitnych dzieł polskiej literatury narodowej.

Tegoroczna edycja przypada dokładnie w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Nikt nie ma wątpliwości, że w te założenia doskonale wpisuje się właśnie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Fragmenty powieści zaprezentowali przedstawiciele władz samorządowych, radni, literaci, artyści, księża oraz znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego naszego miasta. Ogółem w lipnowskiej odsłonie Narodowego Czytania udział wzięło 29 osób. Dla uczestników było to wyzwanie, ale też możliwość pokazania prawdziwej gry aktorskiej i popisu umiejętności. Przygotowano również muzyczną niespodziankę okraszoną dźwiękami gitary i mandoliny. Muzycy zagrali cztery utwory patriotyczne z okresu walki o niepodległość: „Legiony”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Deszcz jesienny deszcz” oraz „ Suliko”. Całość wydarzenia uświetnił okolicznościowy tort w formie książki, przygotowany specjalnie na tę okazję.
Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali upominki, w postaci egzemplarza książki „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego z pamiątkowym stemplem. Książki ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie. Warsztat Terapii Zajęciowej TPD w Lipnie charytatywnie przekazał dla uczestników Narodowego Czytania zakładki do książek. Atmosfera twego wydarzenia była wyjątkowa, pełna pozytywnych emocji. Dla takich chwil warto żyć, w takich chwilach warto uczestniczyć. W imieniu organizatorów kierujemy słowa podziękowania do wszystkich osób, które wzięły udział w tak wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniu. Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Narodowego Czytania.