Narodowe Czytanie 2019

04.09.2019 r. ( środa), godz: 11.00 -12.30. Lipno. Plac Dekerta przy fontannie Miasto Lipno po raz kolejny dołączy do dziesiątek miejscowości w całej Polsce, w których odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania.

Fragmenty „Nowel polskich” zaprezentują przedstawiciele władz samorządowych miasta, radni, literaci, artyści oraz znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego naszego miasta. Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki, w postaci egzemplarza książki z pamiątkowym stemplem oraz będą mieli możliwość zamieszczenia wpisu na plakacie NC. Akcji towarzyszyć będzie odpowiednia oprawa scenograficzna i muzyczna.
Organizatorzy: MBP w Lipnie, MCK w Lipnie oraz Urząd Miejski w Lipnie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Lipna. W przypadku złych warunków atmosferycznych Narodowe Czytanie zostanie przeniesione do Sali Kameralnej MCK. Już dziś serdecznie zapraszamy mieszkańców naszego miasta. Udział w akcji można zgłaszać do 31 sierpnia 2019 r.

 • Tel.: 54/288 35 35
 • E- mail: biblioteka.lipno@wp.pl
 • Osobiście: MBP w Lipnie, ul. Piłsudskiego 22

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

 1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
 2. Dym – Maria Konopnicka;
 3. Katarynka – Bolesław Prus;
 4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
 5. Orka – Władysław Stanisław Reymont;
 6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;
 7. Sachem – Henryk Sienkiewicz;
 8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.