Narodowe Czytanie 2023

Podczas tegorocznej, dwunastej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie  czytać Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku.

 Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie wraz z Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie oraz Urzędem Miejskim w Lipnie zorganizują wspólnie kolejną plenerową odsłonę „Narodowego Czytania”. Już teraz zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które zaplanowano na 9 września br.

Osoby, które chciałyby aktywnie włączyć się w Narodowe Czytanie prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem tel. 54 288 35 35. Można też osobiście zadeklarować swój udział w Narodowym Czytaniu w wypożyczalni dla dorosłych. Na zgłoszenia czekamy do 15 sierpnia 2023r. Zainteresowanym zapewnimy do wyboru tekst.