Narodowe Czytanie 2024

Podczas tegorocznej, trzynastej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Kordiana Juliusza Słowackiego.

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie wraz z Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie oraz Urzędem Miejskim w Lipnie zorganizują wspólnie kolejną plenerową odsłonę „Narodowego Czytania”. Już teraz zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które zaplanowano na 7 września br.

Osoby, które chciałyby aktywnie włączyć się w Narodowe Czytanie prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem tel. 54 288 35 35. Można też osobiście zadeklarować swój udział w Narodowym Czytaniu w wypożyczalni dla dorosłych. Na zgłoszenia czekamy do 15 sierpnia 2024r. Zainteresowanym zapewnimy do wyboru tekst.