Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto czytelnicze, którego utworzenie przypisuje się Vicentemu Clavel Andrés (1888-1967), wydawcy z Walencji. Obchodzone rokrocznie 23 kwietnia, dla uczczenia pamięci zmarłych tego właśnie dnia Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i historyka peruwiańskiego Inci Garcilaso de la Vegi.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, tego dnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

I ten właśnie gest – ofiarowywania książkowych prezentów – każdego roku kultywuje Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie. Nie inaczej będzie i tym razem! W piątek, 22 kwietnia, w godzinach od 11.00 do 13.00 kto odwiedzi bibliotekę i wypożyczy chociaż jedną książkę otrzyma symboliczną czerwoną różę, książkę albo  kolorową zakładkę. Ale to nie koniec świętowania z naszą Biblioteką! Tego samego dnia,  o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie wraz z Miejskim Centrum Kulturalnym  w Lipnie serdecznie zapraszają wszystkich miłośników poezji na wieczór autorski Czesławy Krystyny Chojnickiej oraz promocję tomiku  pt. „I czas ma swój czas”.