Narodowe Czytanie 2018

Miasto Lipno po raz kolejny dołączy do dziesiątek miejscowości w całej Polsce, w których odbędzie się 7. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tegoroczna edycja przypada dokładnie w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


W związku z tymi niezwykłymi obchodami ustalono, że motywami przewodnimi dla Narodowego Czytania mają być „wolność” i „niepodległość”. Nikt nie ma wątpliwości, że w te założenia doskonale wpisuje się właśnie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
8 września o godz. 11.00 fragmenty „Przedwiośnia” na Placu Dekerta przy fontannie zaprezentują przedstawiciele władz samorządowych miasta oraz znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego. Fragmenty tekstu zostaną przygotowane według adaptacji Andrzeja Dobosza, felietonisty i krytyka literackiego. Być może Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” to dla niektórych okazja, by po raz pierwszy zmierzyć się z tym dziełem. Inni mają szansę odkryć je na nowo. Przedsięwzięcie odbędzie się w odpowiedniej oprawie scenograficznej i muzycznej.

Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymają upominki, w postaci egzemplarza książki z pamiątkowym stemplem, ufundowane przez lipnowską bibliotekę. W przypadku złych warunków atmosferycznych Narodowe Czytanie zostanie przeniesione do Sali Kameralnej MCK. Już dziś zapraszamy mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu kulturalnym. Organizatorzy: MBP w Lipnie, MCK w Lipnie oraz Urząd Miejski w Lipnie.

.