Narodowe Czytanie – „ Nowele polskie”

4 września Miasto Lipno dołączyło do dziesiątek miejscowości w całej Polsce, w których odbywa się ogólnopolska akcja czytelnicza łącząca Polaków wokół największych dzieł literatury polskiej. W tym roku podczas ósmej edycji Narodowego Czytania, w przepięknej Sali Kameralnej odbyła się lektura ośmiu „Nowel polskich” wybranych przez Parę Prezydencką. Utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury.

Przy wspólnym biesiadnym stole fragmenty „Nowel polskich” czytali przedstawiciele władz samorządowych, radni oraz znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego miasta i powiatu lipnowskiego. Teksty utworów wystawiały na próbę umiejętności sztuki aktorskiej czytających. Bibliotekarze przeprowadzili quiz ze znajomości nowel przygotowany dla uczniów zaproszonych do udziału w tym wydarzeniu. Organizatorzy Narodowego Czytania w Lipnie składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za poświęcony czas, zaangażowanie i profesjonalizm. Narodowe Czytanie w Lipnie odbyło się dzięki zaangażowaniu Dyrekcji i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie, Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie oraz Urzędu Miejskiego w Lipnie.

Dziękujemy Dyrekcji i uczniom lipnowskich szkół podstawowych. Wszyscy czytający fragmenty „Nowel polskich” otrzymali upominki, w postaci egzemplarza książki z pamiątkowym stemplem. Książki ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie. Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Narodowego Czytania.
Fragmenty „Nowel polskich” czytali:

 1. Burmistrz Miasta Lipna – Paweł Banasik.
 2. Radny Rady Powiatu w Lipnie. Kierownik Referatu Rozwoju Gminy Wielgie – Jan Wadoń
 3. Proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny w Lipnie ks. Kanonik – Mirosław Korytowski.
 4. Zastępca Burmistrza Miasta Lipna – Jolanta Zielińska.
 5. Sekretarz Miasta- Renata Gołębiewska.
 6. Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie – Ewa Juszczyk
 7. Emerytowany nauczycielka, społecznik, wyróżniona przez Radę Miejską w Lipnie tytułem „Zasłużony dla Miasta Lipna” – Łucja Ozimek
 8. Właścicielka Apteki Medicus – magister farmacji Hanna Rutkowska.
 9. Kierownik Zespołu Kuratorskiego Służby Sądowej w Lipnie, Przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lipnie – Barbara Danielecka
 10. Były komendant KPP Lipnie, Przyjaciel biblioteki – Dariusz Garbarczyk.
 11. Radna Rady Miejskiej w Lipnie – Anna Domeradzka.
 12. Radny Rady Miejskiej w Lipnie- Sebastian Lewandowski
 13. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lipnie – Wojciech Maciejewski.
 14. Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 im Jana Pawła II w Lipnie – Marzena Zielińska.
 15. Dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Lipnie – Iwona Mikołajczyk.
 16. Emerytowana nauczycielka, poetka regionalna, członkini Lipnowskiej Grupy Literackiej – Krystyna Czesława Chojnicka
 17. Prezentacji zaproszonych gości i czytanych przez nich utworów dokonał Zastępca Dyrektora Urzędu Miejskiego w Lipnie – Daniel Świdurski.