Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto czytelnicze, którego utworzenie przypisuje się Vicentemu Clavel Andrés (1888-1967), wydawcy z Walencji. Obchodzone rokrocznie 23 kwietnia, dla uczczenia pamięci zmarłych tego właśnie dnia Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i historyka peruwiańskiego Inci Garcilaso de la Vegi.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, tego dnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

I ten właśnie gest – ofiarowywania książkowych prezentów – każdego roku kultywuje Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie. Nie inaczej było i tym razem! W poniedziałek 24 kwietnia, w godzinach od 11.00 do 13.00 kto odwiedził bibliotekę i wypożyczy chociaż jedną książkę otrzymał symboliczną czerwoną różę, książkę albo kolorową zakładkę.